O Mnie | Zaprzyjaźnione Blogi | Reklama | Mapa Strony | Mapa Tagów

Dzienny i elastyczny tryb noszenia soczewek – różnice

 

Dzienny i elastyczny tryb noszenia soczewek  – różnice

Soczewki obecnie są zróżnicowane nie tylko pod względem materiału, z którego są wykonane, rodzaju wady, którą korygują, czy też trybu noszenia – jednodniowego, miesięcznego, itd. Obecnie doszedł do tego również elastyczny tryb noszenia soczewek. Na czym polega?

Soczewki nosimy w dzień, a na noc zdejmujemy – tak dzieje się standardowo i tak utarło się, że jest prawidłowo. Owszem, jeżeli użytkujemy soczewki tzw. „dzienne”, to nie powinniśmy w nich spać, kąpać się, itd. Grozi to zanieczyszczeniem soczewek, infekcjami, zmęczeniem oczu. Soczewki dzienne powinniśmy na noc zdejmować, odpowiednio pielęgnować w specjalnych płynach, aby je oczyścić i zdezynfekować (chyba, że używamy soczewek jednodniowych, wtedy pielęgnacja odchodzi, bo rano zakładamy nową parę). Jednak na rynku są również soczewki o elastycznym trybie noszenia, to znaczy, że można je nosić non stop bez zdejmowania przez dłuższy czas niż dzień – tydzień, a nawet dłużej do 30 dni.

Soczewki noszone w trybie elastycznym

Coraz więcej osób interesuje się soczewkami, które można nosić w tzw. trybie elastycznym, czyli całodobowo. Dzieje się tak dlatego, że ludzie z natury są leniwi, a możliwość zminimalizowania czynności pielęgnacyjnych oraz idąca z nią w parze dobra ostrość widzenia całą dobę, od razu po przebudzeniu, wydaje się być nie lada atrakcyjną ofertą, zwłaszcza dla młodych, zabieganych ludzi. Nie muszą się oni przejmować, gdzie będą spać lub o której wrócą do domu (i ile czasu mają soczewki na oczach), bo nie będzie to miało znaczenia. Jednak zanim zapadnie decyzja o wyborze takich soczewek warto zastanowić się, co się z nią wiąże.

Soczewki całodobowe – co wiąże się z ich wyborem?

  • Częste wizyty u okulisty, który musi mieć pod kontrolą reakcje naszych oczu na ciągłe przebywanie w soczewkach. Soczewka znajduje się na gałce ocznej, jeżeli jest na niej non stop, musi być sprawdzane nie tylko nawilżenie oka, lecz także jego dotlenienie, itd., aby nie spowodować poważnych chorób.
  • Nie mogą mieć one kontaktu z wodą, bo zostawia ona na nich osady. Dlatego należy uważać lub zdejmować je do kąpieli i mycia twarzy.
  • Również podczas wykonywania makijażu dobrze, aby soczewki były zdjęte. Może dojść do zabrudzenia soczewki, a to z kolei może prowadzić do infekcji.
  • Podczas użytkowania tego rodzaju soczewek konieczne jest używanie kropli, tzw. sztucznych łez, które będą nawilżać oko. Soczewki wykonane są z dobrych materiałów, przepuszczają również kilkakrotnie więcej tlenu niż zwykłe soczewki, jednak ciągła obecność soczewki na oku nie pozwala utrzymać odpowiedniego nawilżenia, to naturalne. Dlatego konieczne jest dodatkowe nawilżanie, aby nie doprowadzić do infekcji, czy zespołu suchego oka.
  • Oczywiście, tak samo jak zwykłe dzienne soczewki, te również należy czasem zdjąć z oczu i wyczyścić specjalnymi płynami. Następnie można je nałożyć z powrotem na oczy.

.

 Zostaw Komentarz